Trafikte Yol Çizgileri ve Anlamları ( geri dön )

 

TRAFİKTE YOL ÇİZGİLERİ VE ANLAMLARI

 

          Günlük hayatımızın birçoğu yollarda geçer ve araç kullanırken uymamız gereken kurallar vardır,bu kuralların başlıcalarından biri ise Trafik yol çizgileridir.Yol Çizgilerine uymadığımız taktirde başımıza tehlikeli işler açabiliriz.Örnek verecek olursak bir aracı sollama yaparken çizgilere uymamız gerekmektedir,
uymazsak karşıdan gelen araç bize çarpabilir buda hem kendi hayatımızı, hemde karşı taraftaki araçta bulunanların hayatını riske atmaktır.Peki bu yol çizgileri nelerdir? Nerelerde Kullanılır?
Gelin birlikte inceleyelim.

 

 

 

DEVAMLI YOL ÇİZGİSİ

Bu yol çizgisi boyunca hiçbir sebeple sol şeride geçilmez ve üzerinden gidilemez.(Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki şeride geçme hali müstesna).Öndeki araçları geçmenin yasak olduğu kavşak,tepe üstü,dönemeç, yaya geçidi,köprü,tünel gibi yerlerin yaklaşımında çizildiği için şerit değiştirilemez.

devamlı yol çizgi

 

KESİKLİ YOL ÇİZGİSİ

Kesikli yol çizgisi görüşü açık,düz yol kesimlerine çizilir.Bu yol çizgisi boyunca kurallara uymak ve trafik tehlikeye düşmemek kaydıyla öndeki aracı geçmek gibi sebeplerle şerit değiştirebileceğimizi bildirir.

kesikli çizgi

 

KESİK VE DEVAMLI YOL ÇİZGİSİ YANYANA İSE

Bu yol çizgisi boyunca araçlara en yakın olan yol çizgisinin anlamına göre hareket edilir. Kesikli yol çizgisine yakın olan araç şerit değiştirebilir, devamlı yol çizgisine yakın olan araç ise şerit değiştiremez.

kesikli devamlı yol çizgi

 

PARALEL DEVAMLI YOL ÇİZGİSİ

Bu yol çizgisi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırıcı (Röfüş) anlamındadır.Bu yol çizgileri boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmez.

cift devamlı yol çizgi

 

YÖNLENDİRME OKLARI

Gidişe ayrılmış çok şeritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek maksadıyla taşıt yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Özellikle kavşak yaklaşımlarında, gidilecek yöne göre uygun şeride girilmesini hatırlatır.

yönlendirme okları